Nauczycielu

Skorzystaj z bonu na laptopa 

+ 2500 zł

do wykorzystania

Zapisz się do naszego newslettera. 

Odbieraj za darmo informacje o: 

• warunkach przyznawania bonu 

laptopach spełniających kryteria

• polecanych modelach

 

pamiętaj, że zapis nic Cię nie kosztuje 

Jak złożyć wniosek o bon na laptopa dla nauczyciela?

Wniosek o bon na zakup laptopa składa do organu prowadzącego szkołę w imieniu nauczyciela dyrekcja placówki, w której jest zatrudniony. We wniosku muszą się znaleźć: 

• Imię i nazwisko nauczyciela 
• Numer PESEL 
• Numer telefonu 
• Adres e-mail 

Więcej informacji znajdziesz w artykule:

Nie wiesz, jak wybrać laptopa?

Przeczytaj te poradniki 

Jaki laptop kupić? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?

Jaki laptop do nauki? Wybieramy notebook do szkoły

Mały laptop. Jaki wybrać? Który mobilny laptop będzie najlepszy?

Jaki musi być laptop dla nauczyciela?

Jakie warunki musi spełnić? 

Rekomendowane modele

Nazwa modelu

0000,00 zł

Nazwa modelu

0000,00 zł

Nazwa modelu

0000,00 zł

Nazwa modelu

0000,00 zł

Laptopy nie są jeszcze dostępne –
zapisz się do newslettera
i dowiedz się jako pierwszy, że można już je zamawiać

Najczęściej zadawane pytania o bon na laptopa dla nauczycieli

Projekt zakłada, że bon o wartości 2 500 zł na zakup laptopa otrzymają nauczyciele i wychowawcy klas IV-VIII w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz szkołach artystycznych, którzy na dzień 30 września 2023 roku pozostają w stosunku pracy.

Pierwszeństwo w otrzymaniu bonu mają nauczyciele, którzy w nadchodzącym roku szkolnym 2023/2024 uczyć będą klasy czwarte szkoły podstawowej. Dlaczego? Ministerstwo chce, by projekt bonu dla nauczycieli był spójny z poprzednim projektem, zakładającym przyznanie darmowych laptopów właśnie czwartoklasistom.

Kto nie może liczyć na bon na zakup laptopa?

 • Nauczyciele i wychowawcy klas I-III szkół podstawowych
 • Nauczyciele i wychowawcy szkół ponadpodstawowych (liceów, techników, szkół zawodowych)
 • Nauczyciele nieczynni zawodowo
 • Nauczyciele na urlopie, w tym na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni
 • Nauczyciele w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia lub świadczeniu rehabilitacyjnym
 • Nauczyciele zawieszeni w pełnieniu obowiązków
 • procesor Intel lub AMD, który uzyskał w teście wydajności CrossMark minimum 1200 punktów – nie zdefiniowano modelu ani nawet serii, zachowujesz więc swobodę wyboru; 
 • co najmniej 8 GB pamięci RAM lub zunifikowanej; 
 • co najmniej 256 GB pamięci masowej (dysk SSD) – nie określono prędkości zapisu/odczytu; 
 • co najmniej 2 złącza komunikacyjne, w tym jedno wideo – może to być HDMI, mini HDMI, Display Port, mini Display Port, USB-C z funkcją DisplayPort; 
 • klawiatura w układzie QWERTY; 
 • zasilacz przystosowany do polskiego systemu energetycznego (230 V i wtyczka do gniazdek typu E lub C); 
 • bateria – mowa o wbudowany akumulatorze, nie określono jednak, czy musi być zintegrowany, czy z możliwością samodzielnej wymiany; 
 • minimum 360 minut pracy na zasilaniu bateryjnym przy średnim obciążeniu; 
 • Wi-Fi przynajmniej kategorii 5 (standard ac); 
 • Bluetooth przynajmniej w wersji 5.0; 
 • ekran kolorowy o minimalnej przekątnej 13 cali, rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px), z wbudowaną kamerą wideo i wbudowanym mikrofonem; 
 • wbudowane głośniki stereo; 
 • waga laptopa z baterią nie powinna przekraczać 2,5 kg; 
 • wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa dostępu do danych – mowa o szyfrowaniu TPM, które występuje standardowo w laptopach z systemem Windows 11; 
 • zainstalowany 64-bitowy system operacyjny z polską wersją językową; 
 • oprogramowanie udostępnione do nieodpłatnego pobrania przy rozpoczęciu użytkowania (nauczyciele mogą pobierać pakiet Microsoft Office i Microsoft 365 bezpłatnie w szkołach); 

Najprościej porównać specyfikacje techniczną upatrzonego modelu z lista wymagań, którą podaliśmy w punkcie 1. 

Lista jednostek spełniających wymóg uzyskania przynajmniej 1200 punktów w teście CrossMark jest niezwykle długa i zawiera zarówno procesory Intel, jak i AMD. CPU obu producentów spełniają wymóg narzucony przez MEiN, lecz nie kieruj się tylko obecnością na liście – przede wszystkim w dniu, w którym kupujesz laptopa, nie może minąć więcej niż 9 miesięcy od daty jego produkcji.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 grudnia 2023 r. (poz. 2811) zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania, w przypadku:

 1. Laptopa, system operacyjny musi być w języku polskim oraz musi spełnić wymagania techniczne w zakresie wydajności w teście CrossMark co najmniej 1200 pkt;
 2. Laptopa przeglądarkowego, musi być w języku polskim oraz musi spełnić wymagania techniczne w zakresie wydajności testu:
  a) WebXPRT – co najmniej 150 punktów lub
  b) CrXPRT 2 – co najmniej 110 punktów;

Zatem każdy laptop dostępny na rynku z systemem np. Windows, MacOS, spełniający powyższe zapisy rozporządzenia, będzie mógł być rozliczany w programie Laptop Dla Nauczyciela.

Tak, taki laptop może mieć system Windows w wersji Home, co zostało zawarte w zapisie o minimalnych wymaganiach. Co ważne, laptop za bon dla nauczyciela nie może mieć systemu Windows w wersji S.

Nie każdy producent stosuje oznaczenia, dzięki którym odczytasz datę produkcji laptopa. Na sklepach spoczywa obowiązek oświadczenia, że urządzenie w dniu zakupu ma mniej niż 9 miesięcy.

Kompletna baza testów procesorów notebookowych, które osiągnęły wynik przynajmniej 1200 punktów, dostępna jest na stronie CrossMark. Odszukaj na liście procesor występujący w interesującym Cię urządzeniu. Najprościej skopiować nazwę procesora ze specyfikacji na karcie produktu w sklepie internetowym (samą nazwę, bez liczby rdzeni) i przejść do strony wyników CrossMark. Użyj kombinacji Ctrl+F i wklej skopiowaną nazwę procesora. Jeśli jednostka znajduje się na liście, przeglądarka automatycznie podkreśli ten wiersz i przesunie widok ekranu w to właśnie miejsce. Pamiętaj jednak, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu zakupu laptopa nie może upłynąć więcej niż 9 miesięcy od daty produkcji notebooka. 

Tak, laptop może być cięższy. Zapis: waga laptopa nie powinna przekraczać 2,5 kg nie wyklucza cięższych urządzeń, sugeruje tylko sprzęt dający się łatwo przenosić. Laptopy ważące 2,5 kg i więcej są najczęściej maszynami o dużej mocy obliczeniowej, przeznaczonymi m.in. do pracy z grafiką, projektowaniem 3D, montażem wideo, a ich waga wynika z masywnych konstrukcji o rozbudowanym chłodzeniu. 

Mowa o szyfrowaniu TPM 2.0 (Trusted Platform Module) występującym w każdym laptopie z Windowsem 11. TPM jest chipem montowanym na płycie głównej laptopa, który pozwala korzystać z funkcji zabezpieczeń dysków BitLocker. Dane zapisane na dysku nie mogą być tym samym odczytywane w innym laptopie lub komputerze bez podania hasła BitLockera ustanowionego przez właściciela laptopa przy okazji pierwszego uruchomienia. Informacja o obecności szyfrowania TPM w laptopie znajduje się w specyfikacji technicznej urządzenia w sekcji Szyfrowanie TPM. 

Odwiedź stronę internetową producenta laptopów, poszukaj podstrony O nas i zakładki certyfikaty. Inny sposób polega na wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy producenta oraz numeru certyfikatu ISO. Przeglądarka wyświetli Ci odnośniki do szukanych dokumentów. Tobie pozostaje zapoznać się z nimi. 

EPEAT jest rejestrem oceniającym urządzenia elektroniczne oraz ich wpływ na środowisko. Uwzględnia ona cały cykl życia produkty, a ocena wydawana jest w oparciu o ponad 50 kategorii tworzących kryteria. 

Kompletną listę laptopów w certyfikatem EPEAT znajdziesz na tej stronie. Co ważne, rejestr aktualizowany jest codziennie. Żeby wyszukać interesującą Cię markę, skorzystaj z filtra Manufacturer i klikając Search. Zwróć uwagę, czy w sekcji Location of use zaznaczona jest Polska. 

Najprościej w specyfikacji technicznej laptopa, dostępnej na karcie produktu, w sekcji Gwarancja

Ministerstwo Cyfryzacji nie posiada takiej listy i nie będzie jej tworzyć. Obowiązują wyłącznie standardy określone rozporządzeniem MEiN.

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż laptopów lub laptopów przeglądarkowych do sprzedawanego laptopa lub laptopa przeglądarkowego dołącza oświadczenie, że laptop lub laptop przeglądarkowy spełnia minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego typu laptop lub laptop przeglądarkowy dla nauczyciela, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela oraz, że jest fabrycznie nowy, nieużywany, kompletny, wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży, wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, sprawny technicznie – w oryginalnych opakowaniach, nie obciążony prawami na rzecz osób trzecich.

Tak, bonem można płacić tylko za laptop lub laptop przeglądarkowy. Na fakturze  za laptopa nie mogą znaleźć się inne przedmioty.

Dokładną liczbę bonów jaka zostanie przyznana, będzie można określić dopiero wtedy, gdy zostanie opracowane rozporządzenie, o którym mowa w art. 2.2 ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Wiadomo jednak, że najpierw bony otrzymają nauczyciele i wychowawcy klas IV-VIII szkół podstawowych oraz artystycznych publicznych i niepublicznych.

Nabór wniosków wynosi 30 dni od każdej z poniższych dat dziennych:

 • 10 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII publicznych szkół podstawowych
 • 11 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII niepublicznych szkół podstawowych
 • 12 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także  w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej
 • 13 października 2023 r. – dla innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także  niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, przyporządkowanych do klas IV–VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych lub klas odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych a także niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej

Wniosek o bon na zakup laptopa do organu prowadzącego szkołę w Twoim imieniu składa dyrekcja placówki, w której pracujesz. We wniosku muszą być ujęte poniższe informacje:

 • Imię i nazwisko nauczyciela
 • Numer PESEL
 • Numer telefonu
 • Adres e-mail

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, kod potwierdzający przyznanie bonu otrzymasz na adres e-mail. Płatność za laptopa będzie możliwa w systemie teleinformatycznym stworzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Aby zapłacić bonem za laptopa, będziesz musiał wprowadzić do systemu drugi kod, który otrzymasz na telefon komórkowy.

Tak, ale różnicę musisz pokryć z własnej kieszeni. Przykładowo, chcesz kupić laptopa za 4 000 zł. Płacisz za niego bonem na 2 500 zł, a resztę, to znaczy 1 500 zł, musisz dopłacić ze swoich prywatnych środków.

Tak, możesz kupić tańszego laptopa. Pamiętaj jednak, że nie przysługuje Ci zwrot pozostałej kwoty. Więc jeśli kupisz laptopa za 2 000 zł, to nie otrzymasz pozostałych 500 zł. Kwoty tej nie wykorzystasz również w późniejszym terminie. Krótko mówiąc, te pieniądze przepadają.

Tak, ale dopiero kiedy minie 5 lat od daty zakupu. Wcześniej nie możesz go ani sprzedać, ani też wypożyczyć.

Zgodnie z art. 11.5 ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, płatności za zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego nie można dokonywać w ratach. 

Natomiast w przypadku kiedy kwota wydatkowana na zakup laptopa wykracza ponad wysokość bonu i pochodzi ze środków własnych nauczyciela, może podlegać indywidualnym ustaleniom zasad płatności kredytowania pomiędzy nauczycielem a przedsiębiorcą.

Na dowodzie płatności (faktura lub paragon), na podstawie którego sprzedający wnioskuje o rozliczenie bonu, wskazana będzie zawsze kwota całościowa za laptopa.

© TechLord sp. z o.o. sp. k.